Nejčastější triky energetických šmejdů

08.04.2019

Praktiky takzvaných energetických šmejdů jsou čím dál zákeřnější. S čím se můžete setkat a jak se bránit?

Zákaz podomního prodeje není překážkou

Obchodníci stále vymýšlejí nové taktiky, jak obejít nařízení o zákazu podomního prodeje. Běžně se tak můžete setkat s tím, že obchodník zavolá a tvrdí:

  • "jsme od distributora, a protože se od 1.1.2019 změnila výše distribučních poplatků, přijdeme Vám zkontrolovat, že máte všechno správně nastaveno"
  • "jsme od Vašeho stávajícího dodavatele a nyní jsme zlevňovali, tak Vám přijdeme překontrolovat vyúčtování, zda to máte všechno v pořádku"

Samozřejmě že si dotyčný v domnění, že se jedná skutečně o stávajícího dodavatele nebo distributora, domluví s prodejcem schůzku. Prodejce tak jednoduše obešel zákon, neboť jej spotřebitel pozval sám k sobě domů. Na konci schůzky dá prodejce spotřebiteli podepsat výstupní "kontrolní protokol", který je ve skutečnosti novou dodavatelskou smlouvou.

Výhodné tarify

Stále častěji se také můžete setkat s tím, že tarify, které se na první pohled zdají být neuvěřitelně výhodné, mají cenu fixovanou jen na několik měsíců nebo jen na první rok trvání smlouvy. Pak cena komodity výrazně vzroste. Výjimkou není ani to, že se dotyčný ve smlouvě neumí dopátrat informace, jakou cenu bude nakonec vlastně mít. Další specialitou jsou smlouvy uzavírané až na dobu 109 měsíců.

Jak se bránit?

Telefonní hovory i osobní schůzky obchodníků jsou nebezpečné obrovským návalem informací a skrytou agresivitou těchto prodejců. Pokud se dostanete do některé z výše uvedených situací, zkuste se co nejvíce ptát, zpomalte prodejce, řekněte, že potřebujete čas si vše promyslet. Často už fakt, že prodejce není schopen plně odpovědět na Vaše dotazy poukazuje na to, že je něco špatně.

Projděte si také desatero obrany před šmejdy v energetice, které připravil pro spotřebitele Energetický regulační úřad.

S ČES měření  se šmejdů bát nemusíte

Sami víme, jak je těžké se v nejrůznějších nabídkách dodavatelů vyznat a jak rozlišovat mezi tím, co výhodné je a co zase není. Denně se na nás obracejí naši klienti s tím, ať jim poradíme, zda mají určitý dokument podepsat nebo domluvenou návštěvu odvolat a podobně.

Chcete nezávazně zjistit, jaké podmínky a ceny můžeme nabídnout právě Vám? Chcete vědět, jak mít jednou pro vždy od šmejdů klid?
Zeptejte se nás....